EMET BELEDIYEMİZ İLE BURSA BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ KARDEŞ BELEDİYE OLDU

25 Ekim 2019 17:27 Emet Belediyesi 510

Bursa Büyük şehir belediye başkanı Ali Nur Aktaş başkanlığında toplanan Bursa büyük şehir belediye meclisi, Emet belediyesi ie kardeş belediye anlaşmasını oy birliği ile kabul etti.

Emet belediye meclisinin Ağustos ayı meclis toplantısında aldığı karar 19 Eylülde Bursa büyük şehir belediye meclisinde de görüşülmüş ve hukuk komisyonuna sevk edilmişti. Bugün toplanan meclis konuyu tekrar değerlendirirken, hukuk komisyonu raporunda Emet belediyesi ile kardeş belediye anlaşması imzalanmasının uygun görüldüğü belirtilerek,anlaşma mecliste oy birliği ile kabul edildi.

Yapılacak kardeşlik protokolü kapsamında Yerel Yönetimlerin güçlendirilmesi için karşılıklı bilgi birikimi ve deneyim ve tecrübenin paylaşılması. Belediyeler arası ekonomik ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi kültür, sanat, spor, turizm, ekonomik ve ticaret alanlarında karşılıklı işbirliği yapılması. Faaliyet ve projeler geliştirmek amaçlandığını belirten Emet belediye başkanımız Hüseyin Doğan, şunları söyledi;
“ Göreve gelmemizin hemen ardından Bursa büyük şehir belediye başkanımız sayın Ali Nur Aktaş’ı makamında ziyaret etmiş, ve ilçemize davet etmiştik.Sağolsunlar sayın başkanımızda bizleri kırmayarak Ramazan bayramı tatilini ilçemizde geçirmişlerdi. Sayın başkanımız Aktaş’ın ilçemiz ziyaretleri oldukça verimli geçti. İlçemizi adım adım dolaşarak, daha yeşil ve modern bir Emet için neler yapabileceğimiz konusunda istişarelerde bulunmuştuk.İlçemizden çok memnun olarak ayrıldılar.Başkanımızın bilgi,tecrübe ve birikimleri çerçevesinde ilçemizin modernizasyonuna katkıda bulunmak adına alanında uzman büyük şehir belediyemizin imar, peyzaj ve şehircilik mimar ve uzmanlarını ilçemize yönledirerek GaziEmetimizin planlı gelişim adına çalışmalar yapıldı.Bu durumu resmiyete dönüştürmek ve ilişkilerimizi dahada geliştirmek adına kardeş belediye olma projesini hayata geçirmek için Ağustos ayında konuyu meclise taşıdık. Belediye meclisimiz aldığı karar ile süreci başlattık.19 Eylülde Bursa meclisimiz konuyu değerlendirmek için Hukuk komisyonuna sevk kararı almıştı.Hukuk komisyonumuzuda hazırladığımız dosyalar ve gerekçelerimizi bizzat Bursada ziyaret ederek tarihi bağımızı aktardık. Bunun sonucunda Perşembe günü toplanan Bursa büyük şehir belediye meclisimizi hukuk komisiyonunda alınan oy birliği kararıyla Emet belediyemizle kardeş belediye olma teklifini oy birliği ile kabul etti. Gazi Emetimize hayırlı olsun. Projenin hayata geçirilmesinde katkılarından dolayı, başta Bursa büyük şehir belediye başkanımız sayın Ali Nur Aktaş olmak üzere, destekleri için Bursa Özel hayat hastanesi sahibi hemşehrimiz sayın Ahmet Özkul’a ,Emet belediye meclisimize, projeye emek veren belediye idari ve teknik personelimize, Bursa büyük şehir belediye meclisi hukuk komisyonumuzun değerli tüm üyelerine ve Bursa büyükşehir belediye meclisi üyelerimize şükranlarımızı sunuyorum “dedi.
NEDEN BURSA? EMET VE BURSA’NIN TARİHİ BİRLİKTELİĞİ NEDİR?
1360 Yılında Bursa’da doğan Osmanlı padişahlarından Yıldırım Bayezid, ilçemizin bağlı olduğu Germiyan beyliği Süleyman Şah’ın kızı Devlet hatun ile evlenirken, Emet çeyiz olarak Osmanlıya verildi.
Bursada türbesi bulunan sultan 2. Bayezid’in oğlu, Yavuz Sultan Selim’in ağabeyi Şehzade Korkut, Antalya da yakalanırken, Bursaya götürülürken, Emet hanında boğularak idam edildi.
Ülkemizde bölgelerin siyasi ekonomik durumlarını raporlayan salnamelerdende anlaşılacağı üzere üzüm bağları ile ünlü Emet ilçemizde bağcılık,pekmez ve ağdacılık bir dönem çok meşhurdu. Özellikle pekmez ve ağda bugün Ağda yolu ile bilinen yoldan Bursa iline götürülerke satışı gerçekleştirilirdi. ( Ağda yolu ile Bursa-Emet arası 130 km’dir.)Ürünlerin yüzde 90’ını Bursaya satan Emet eski Bursa tarafından tanınır, ve Emet ağdası ile meşhur olmuş ilçelerden biridir. 

  • Etiketler
Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.