Emet Belediyemiz Keçi Peynirini Markalaştırıyor

19 Ağustos 2020 10:31 Emet Belediyesi 1781

Emet Belediyemiz ilçemizin meşhur keçi peynirinin üretimini artırarak markalaştırma adına çalışmalarını sürdürürken bakanlıktan projeye yüzde 78 hibe desteği geldi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında desteğe hak kazanan Emet belediyesi projesi ile meşhur Emet keçi peynirinin markalaştırılması hedefleniyor.
    Emet belediyemizin “Keçi belediyeden, süt köylüden,peynir kooperatiften projesi ile yöremizde  sermayesi kısıtlı keçi besicilerinin  hayvan sayısını artırarak keçi sütü üretimini artırma ve peynire dönüştürülerek satışı planlanıyor.
    Emet Belediye Başkanımız Hüseyin Doğan, bölgemizin coğrafi yapısının ufak  hayvancılığa uygun olması ve yöresel zenginliğimiz keçi peynirinin daha fazla üretilerek markalaşmasını içeren projeyi şöyle özetledi;

    ✓  1 Milyon 350 bin TL’lik projenin yüzde 77.78’i Hibe olarak alındı
    ✓  Proje Kapsamında 25 Kişinin sürülerinin en az 100’e çıkartılmasına destek verilmesi planlanıyor
    ✓ Emet belediyesince yaklaşık 1000 adet keçi dağıtılacak
     ✓   Sürdürülebilir çiftçilik prensibiyle sürü büyüklüğünü 100’e ulaştırmak için  2. yıldan itibaren verilen keçinin yüzde 20 sini (40 Keçi verilirse yılda 8 yavru keçi  belediyeye verilecek.Belediye keçi dağıtımına devam edecek)
    ✓ Keçi verilen aileler keçi sütlerini  para ile belediyeye satacak.
    ✓ Toplanan sütler Yarış köyü kooperatifi mandırasında keçi peynirine dönüştürülecek.
    ✓ Üretilen peynirler Cevizdere şirketi vasıtası ile ülke genelinde pazarlama ve satışı gerçekleştirilecek.


    Onaylanan proje sonrası Ekim ayında Zeka ile sözleşmenin imzalanacağını belirten Belediye Başkanımız Hüseyin Doğan normalde 18 ay süresi olan projeyi  imza sonrası hemen başlatmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

 

 

 

Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.