Projemiz Kapsamında 350 Adet Keçi Üreticilere Teslim Edildi

07 Ocak 2021 17:36 Emet Belediyesi 81

Emet Belediyemiz ''Keçi belediyeden, Süt köylüden ,Peynir kooperatiften '' Projesi Kapsamında 350 Adet Keçi Üreticilere Teslim Edildi

Emet İlçemizde Emet Belediyemiz ve Zafer Kalkınma ajansı destekli' Keçi belediyeden,süt köylüden,peynir kooperatiften' projesi kapsamında ilk partide temin edilen 350adet keçi dağıtımı gerçekleştirldi.

Emet ilçemizin meşhur keçi peynirini markalaştırmak, ve üreticilerin desteklenerek, istihdamına ve üretimi artırmasına katkı sağlamak amaçlı başlatılan proje kapsamında Emet belediyemiz 1000 adet keçi dağıtımı gerçekleştiriyor. Bu kapsamda 40 kişinin başvurduğu proje için şartlara uygun bulunan 25 aileye,  keçi desteği verilerek sürü sayılarının 100’E ulaşması hedefleniyor.
Zeka Sosyal gelişmeyi destekleme SOGEP  projesi kapsmaında Emet belediyemizin projesi yüzde 77 desteğe hak kazanırken, düzenlenen törenle ilk parti keçiler üreticlere dağıtıldı.
    Emet Uzunçam köyünde gerçekleştirilen keçi dağıtım programına Emet Kaymakamı Hasan Çiçek,Emet belediye başkanımız Hüseyin Doğan, Kütahya il tarım müdür yardımcısı Mahmut Bülbül,Zeka genel sekreteri Veli Oğuz,Ak parti Emet ilçe başkanı Süleyman Ciner, belediye  ve il genel meclisi üye temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
    Pandemi nedeniyle kısıtlı  katılım sağlanan programda konuşan Emet belediye başkanımız Hüseyin Doğan bölgesel üretimin desteklenerek, meşhur Emet keçi peynirinin markalaşması adına hayata geçirdikleri projenin bir başlangıç olmasını dilediklerini beyanla şunları söyledi;
    “
Keçi belediyeden,süt köylüden,peynir kooperatiftne projesi bir Sogep projesi olup, üretimi ve istihdamı artırma amaçlı bir projedir.İlçemizde atıl durumda olan ve hergeçen gün geriye giden keçi peyniri üretimini artırarak hem üretcilerimizin istihdamını sağlama,hemde  ilçemiz için bir değer olan Emet keçi peyniri markalaştırmayı hedefledik. Bu projenin başarılı olması üreticilerimizin elindedir.
    Projenin yazımınında kabulüne v ehayata geçirlmesine kadar  emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum.Üreticlerimizin sürülerini 100 hayvana ulaştırmalarını sağlayarak çoban  desteğiniden faydalanarak, geleceklerini garantiye alacak sigortA bağkur gibi sosyal  primlerinin sağlanmasıdır.Üretmeksek,sürekli tüketirsek hem bölgemize hem ülkemize zarar veririz. Bu proje ile oğlak sayılarımızı artırarka yine daha fazla üretcimize ulaşmasını sağlayacağız. Küçük hayvancılığn problemleri, çobanlık,mera, ve koruyucu hekimlik ve aşılamadır. Biz bu konularda üreticlerimize destke vermeye devam edeceğiz.Bölgemize ve üretcilerimize hayırlı olsun     “dedi.
    Başkan Doğan destek veren Sanayi ve teknoloji bakanı Mustafa Varank, Kalkınma ajansları genel müdürü Barış Yeniçeri,Zeka genle sekreterliği, Kütahya Valiliği,İlçe Kaymakamlığı,İl  ilçe tarım ve hayvancılık müdürlüklerinede teşekkür etti.
    Belediye başkanımız Hüseyin Doğan’ın konuşmasının ardıdan Emet ilçe müftüsü İsmail Çınar’ın bereket duası yapılarka kur’a çekimine geçildi. 10 üretici 35 er hayvandan oluşan kotralardan  kura ile kendine ait olanları seçerek,   hayvanlarına kavuştu. İlçe Kaymakamı Hasan Çiçek ve belediye başkanımız Hüseyin Doğan, üreticilere hayırlı olsun dileklerini  ileterek, taleplerini dinlediler.
     Emet belediyemiz projesi kapsamında 1 milyon 350 bin tl mal olan projenin yüzde 77’si Zeka tarafından  karşılanıyor. Sürü sayıları 100 e yükseltilen üreciler keçilerin sütlerini yine ücretli olarak belediyeye satacaklar. Belediye toplanan sütleri Yarış köyü mandrasında keçi peyniri üretimi yaptırarak satışını gerçekleştirecek. Hayvan veirlen üreticilerden 2. Yıldan itibaren veirlen hayvan sayısının yüzde 20’si kadar oğlak alınarak, yine başka üreticlere dağıtım devam ettirilerek, keçi ve üretim sayısının artırılması sağlanacak. Proje kapsmaında 1000 adet keçi üreticiye ulaştırılacak.

Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.